X
تبليغات

تصویر ثابت

استانداردهای خرید تصفیه هوا
loading...
YourAds Here YourAds Here

طراحی وب سایت

بازدید : 3
سه شنبه 20 آبان 1399 زمان : 11:30

اگر از استانداردهای خرید تصفیه هوا اطلاعی ندارید با سرما مارکت در این مقاله همراه باشید. دستگاه های تصفیه هوا می توانند نقش زیادی در سلامتی ما داشته باشند. انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا با توجه به تنوع فیلترهای تصفیه هوا و البته تنوع انواع آلاینده های موجود در هوا، می تواند چالش بزرگی باشد. اگر در خرید دستگاه تصفیه هوا به درستی عمل نکنید، کاملا پول خود را به در می دهید.

در این مقاله از سری مقالات سرمامارکت شما را در خرید دستگاه تصفیه هوای مناسب راهنمایی می کنیم ولی پیش از بیان استانداردهای خرید دستگاه تصفیه هوا، مروری خواهیم داشت بر انواع آلودگی های موجود در هوا، ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا و انواع فیلترهای تصفیه هوا. با ما همراه باشید.

انواع آلودگی های موجود در هوا و استانداردهای خرید تصفیه هوا

آلودگی های متنوع طبیعی و غیر طبیعی در هوا موجود هستند که می توانند تنفس را برای ما دشوار کرده و به سلامتی ما آسیب بزنند. بعضی از این آلاینده ها فقط ریه ها را درگیر می کنند، بعضی روی سلامت پوست هم تأثیر دارند و بعضی از آن ها می توانند سلامت عمومی بدن را تحت تأثیر قرار داده و حتی بیماری هایی به کشندگی سرطان ایجاد کنند.

در مناطق بیابانی دنیا پدیده ای به نام طوفان شن وجود دارد که سبب معلق شدن ریزگردها در توده های بزرگ هوای کم فشار می شود. این توده های هوای حاوی ریزگردها می توانند صدها و حتی هزاران کیلومتر را طی کنند و تنفس را برای ساکنان منطقی بسیار دورتر از سرچشمه خود، دشوار نمایند. این ریزگردها خیلی خطرناک نیستند و صرفا تنفس را دشوار می کنند و کیفیت زندگی را پایین می آورند ولی می توانند برای بیماران تنفسی بسیار خطرناک باشند.

در بعضی از مناطق جهان که فعالیت های آتشفشانی زیادی وجود دارد، مثل حاشیه های اقیانوس آرام، هاوایی و ایسلند، فعالیت های آتشفشانی دائمی ابرهایی از خاکستر و گازهای سمی را وارد اتمسفر می کنند که یکی از دلایل طبیعی اصلی آلودگی های هوا هستند.

تفاوت تصفیه هوا و اکسیژن ساز

در فصول خاصی مثل بهار و پایین، گیاهان از نظر تولید مثلی فعال شده و مقادیر بسیار زیادی گرده را وارد جو می کنند. این گرده ها می توانند در بسیاری از افراد سبب ایجاد آلرژی های سختی شوند و کیفیت زندگی در این فصول را به طرز چشمگیری پایین بیاورند.

فعالیت های انسانی

فعالیت های انسانی یکی از دلایل اصلی آلودگی هوا پس از انقلاب صنعتی بوده اند. امروزه مصرف بیش از حد سوخت های فسیلی و فعالیت های پالایشگاه ها و پتروشیمی ها مقادیر بسیار زیادی از گازهای سمی و خطرناک را وارد جو می کند.

گذشته از همه این ها، ویروس ها، باکتری ها و عوامل قارچی نیز می توانند در هوا معلق باشند و افراد بسیاری را به بیماری های خطرناکی مثل آنفولانزا دچار کنند. جدیدترین پژوهش ها نشان داده اند که ذرات حامل ویروس کرونا به قدری ریز هستند که کاملا در هوا معلق می شوند و بنابراین هیچ راه گریزی در مقابل آن ها وجود ندارد و فقط می توانیم با وسایلی مثل ماسک های نظامی و صنعتی (نه ماسک های پارچه ای و حتی فیلتر دار معمولی موجود در بازار) و البته دستگاه های تصفیه هوا در محل زندگی و محل کار خود احتمال ابتلا را کاهش دهیم.

sarmamarket

معرفی اسپلیت های دیواری گری

نحوه نصب اسپلیت دیواری

داکت اسپلیت ها مناسب چه فضاهایی هستند؟

انواع فیلترهای تصفیه هوا

همه دستگاه های تصفیه هوا اصول عملکردی یکسانی دارند و با عبور دادن هوای محبوس درون ساختمان از درون یک یا چند فیلتر، هوا را تاحدی ولی نه به طور کامل، تصفیه می کنند و نوع آلاینده هایی که در این فیلترها به نام می افتند، وابسته به نوع فیلترها است.

پیش فیلتر

اولین فیلتری که در تمام انواع تصفیه هوا وجود دارد، پیش فیلتر است که بزرگترین ذرات معلق در هوا مثل موی حیوانات و کرک ها را به دام می اندازد تا این ذرات معلق سبب کاهش افت عملکرد دستگاه نشوند.

اجزای هواساز را می‌شناسید؟

فیلتر هپا

بهترین و مهم ترین نوع فیلترهای تصفیه هوا، فیلترهای هپا (HEPA) هستند که معمولا به ذرات بزرگتر از ۳/.۰ میکرون اجازه عبور نمی دهند. بنابراین این فیلترها ریرزگردها ها را خوبی فیلتر کرده و حتی بسیاری از عوامل باکتریایی و قارچی را به دام می اندازند.

فیلتر کربن فعال

کربن فعال یک ماده کربنی با تخلخل و واکنش پذیری بسیار بالا است. تخلخل زیاد کربن فعال سبب ایجاد سطحی وسیع برای برخورد با آلاینده های موجود در هوا می شود. آلاینده های شیمیایی موجود در هوا به ویژه آلاینده های آلی مثل فرمالدهاید و بنزین (benzene) با این سطح واکنش داده و به آن می چسبند.

فیلتر UV

فیلتر فرابنفش یا UV چیزی نیست جز چندین لامپ UV که نور فرابنفش را به هوایی که در حال عبور از تصفیه هوا است، می تابانند. نور UV می تواند باکتری ها و قارچ ها را بکشد و ویروس ها را غیرفعال کند. البته کارایی این فیلترها چندان بالا نیست.

فیلترهای یونیزان

بسیاری از ذرات معلق موجود در هوا دارای بار مثبت هستند. فیلترهای یونیزان با آزاد سازی یون های منفی در هوا، سبب خنثی شدن بار این ذرات و در نتیجه چسبیدن آن هم به هم دیگر و سقوط آن ها روی زمین می شوند. وجود یون های منفی در هوا کیفیت هوا را بالا می برد و آن را دلچسب تر می کند.

استانداردهای خرید تصفیه هوا

با توجه به انواع مختلف آلودگی های موجود در جو و اینکه در هر فضایی آلاینده های مخصوصی بیشتر از بقیه هستند و البته تنوع فیلترهای هوا، پیش از خرید دستگاه تصفیه هوا باید به دقت تحقیق کنید، تا دستگاهی که می خرید با نیاز شما تطابق داشته باشد.

وجود پیش فیلتر و فیلتر هوا برای تمامی انواع تصفیه هوا ضروری است. در هنگام خرید به نوع این فیلترها و قابل شستشو بودن یا تعویضی بودن آن ها دقت داشته باشید. بهتر است که پیش فیلتر قابل شستشو باشد هزینه های جاری تصفیه هوا کم شود و فیلتر هپا تعویضی باشد تا از کارایی آن اطمینان داشته باشید.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر در شهری با آلودگی های صنعتی مثل تهران، اراک یا بدتر از همه ، عسلویه زندگی می کنید، وجود یک دستگاه تصفیه هوای مجهز به فیلتر کربن فعال در محل کار و محل زندگی شما ضروری است.

عوامل میکروبی

اگر می خواهید برای حفاظت از خود در مقابل عوامل میکروبی منتقل شونده از طریق هوا مثل ویروس های آنفولانزا و کووید-۱۹ محافظت کنید، باید دستگاهی بخرید که علاوه بر فیلتر هپا، مجهز به فیلتر UV نیز باشد تا شانس آلوده شدن شما را کاهش دهد. به علاوه، اگر در بیمارستان یا آزمایشگاه های میکروبی کار می کنید، ضرورت دارد که برای کاهش ابتلای خود به عفونت های بیمارستانی منتقل شونده از طریق هوا، از دستگاه های تصفیه هوای مجهز به فیلترهای هپا و UV و حتی فیلترهای کربن فعال برای محافظت در مقابل VOCها (ترکیبات آلی فرار) مثل فرمالدهاید که در این محیط ها زیاد استفاده می شوند، خریداری کنید.

استفاده از فیلترهای یونیزان خیلی توصیه نمی شود چون کارایی چندانی نداشته و سبب جمع شدن غبارها و کثیفی روی سطوح منزل و محل کار شما می شوند.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در هنگام خرید تصفیه هوا به آن دقت داشته باشید، میزان هوادهی تصفیه هوا است که معمولا بر حسب متر مکعب بر ساعت یا CFM بیان می شود. هرچه فضایی که می خواهید دستگاه را در آن نصب کنید، بزرگتر باشد باید هوادهی دستگاه بیشتر باشد تا کارایی داشته باشد.

سر و صدای دستگاه از مهمترین استانداردهای خرید تصفیه هوا

جدای از تمامی موارد بالا، سر و صدای دستگاه نیز اهمیت دارد. از آن جایی که دستگاه های تصفیه هوا معمولا به طور شبانه روزی روشن هستند، در صورتی که سر و صدای زیادی داشته باشند، آرامش را از شما می گیرند و اثرات بسیار نامطلوبی روی سلامت اعصاب و روان شما دارند. میزان سر و صدا در کاتالوگ دستگاه بر حسب دسیبل بیان می شود.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : -1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 47
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 2
 • بازدید ماه : 15
 • بازدید سال : 15
 • بازدید کلی : 198
 • کدهای اختصاصی